Grupa Kapitałowa ZE PAK SA jest znaczącym producentem energii na polskim rynku i istotnym elementem systemu energetycznego kraju.
Grupa swoją działalność koncentruje na kilku obszarach. Przez wiele lat funkcjonowała głównie w oparciu o profil działalności koncentrujący się na produkcji z węgla brunatnego wydobywanego w pobliskich odkrywkach, uzupełnienie stanowił hurtowy handel energią elektryczną oraz sprzedaż świadectw pochodzenia energii elektrycznej, działania mające na celu zapewnienie odpowiedniej ilości uprawnień do emisji CO2 oraz produkcja i sprzedaż ciepła. W sytuacji presji wywieranej na wysokoemisyjnych producentów energii oraz coraz wyższych kosztów emisji CO2, Grupa zdecydowała się zmienić profil swojej przyszłej działalności kierując się w obszar niskoemisyjnych oraz neutralnych emisyjnie źródeł energii. W ramach Grupy funkcjonują również spółki zajmujące się m in.: realizacją robót budowlanych i montażowych, pracami konserwacyjnymi, działalnością usługową, produkcyjną i handlową skierowaną na zaspokojenie potrzeb i kompleksową obsługę przemysłu.
Spółki mające największe znaczenie dla Grupy ze względu na swoją skalę działalności to ZE PAK SA, zajmująca się wytwarzaniem energii elektrycznej i ciepła oraz PAK KWB Konin SA, zajmująca się wydobyciem węgla brunatnego. Konwencjonalne aktywa wytwórcze Grupy w 2024 roku obejmowały 4 bloki energetyczne o łącznej mocy 1 118 MW zasilane węglem brunatnym i zlokalizowane w elektrowni Pątnów, w centralnej Polsce, w województwie wielkopolskim. Wraz z końcem roku bloki 1, 2 i 5 w Elektrowni Pątnów zostały wyłączone z eksploatacji. Obecnie pracuje już tylko jeden blok węglowy (9 – Pątnów II) o mocy 474 MW. Aktywa wydobywcze Grupy skoncentrowane są w PAK KWB Konin SA, która na przestrzeni ostatnich lat również redukowała skalę swojej działalności. Obecnie PAK KWB Konin SA eksploatuje tylko jedną, ostatnią odkrywkę – Tomisławice.
Grupa od kilku lat stopniowo ogranicza działalność związaną z wydobyciem węgla brunatnego i wytwarzaniem energii z węgla brunatnego aż do docelowego całkowitego zaprzestania tego rodzaju działalności. Grupa ZE PAK SA jest dziś liderem, jeśli chodzi o zieloną transformację w energetyce. Będąc dotychczas wytwórcą konwencjonalnej energii z wysokoemisyjnych źródeł, jeszcze w 2020 roku Grupa zainicjowała najbardziej ambitną strategię przejścia od węgla do zielonej energii w Polsce - ogłosiła m.in. całkowite odejście od węgla w ciągu kilku najbliższych lat. Obecnie bazowy scenariusz przewiduje, że działalność związana z wydobyciem węgla i produkcją energii z węgla prowadzona będzie do wyczerpania obecnie eksploatowanego obszaru odkrywki Tomisławice, w ocenie Spółki nie dłużej niż do połowy 2026 roku.
Jednym z perspektywicznych aktywów jest spółka w 100% zależna od ZE PAK SA, tj. PAK CCGT sp. z o.o., która odpowiada za przygotowanie oraz realizację projektu budowy bloku gazowego na terenie byłej Elektrowni węglowej Adamów.
Kolejnym projektem, nad którym obecnie trwają prace, głownie przygotowawcze i planistyczne, jest projekt budowy dużej farmy wiatrowej w okolicach Opola. W drugim kwartale 2024 roku Spółka nabyła 99% udziałów w projekcie w ramach którego planowana jest budowa farm wiatrowych o łącznej mocy 500 MW na obszarze trzech powiatów województwa opolskiego.
Grupa ZE PAK współpracuje z Grupą Polsat Plus rozwijając wspólnie strukturę spółek zależnych od spółki PAK Polska Czysta Energia sp. z o.o. („PAK - PCE”), których aktywność koncentruje się na wytwarzaniu energii ze źródeł odnawialnych oraz wytwarzaniu i wykorzystaniu zielonego wodoru. ZE PAK jest udziałowcem mniejszościowym posiadającym 49,5% udziałów w PAK - PCE.
Zdecydowana większość generowanych przez Grupę przychodów ze sprzedaży pochodzi ze sprzedaży energii elektrycznej. Grupa uzyskuje również przychody związane z mechanizmem Rynku Mocy jako rezultat wygranych aukcji rynku mocy (rynek pierwotny), jak i przejmując obowiązki mocowe od innych podmiotów (rynek wtórny). Uzupełnienie stanowią przychody ze sprzedaży ciepła i biomasy oraz umów o usługi budowlane i remontowe. Dodatkowe, uzależnione od poziomu kosztów wytwarzania oraz cen energii na rynku i wolumenu produkcji, źródło przychodów ze sprzedaży w 2024 roku stanowiły przychody z tytułu rozwiązania kontraktów długoterminowych na sprzedaż energii elektrycznej.
W 2024 roku elektrownie Grupy ZE PAK SA wytworzyły łącznie 1,43 TWh energii elektrycznej netto, którą sprzedano w ramach kontraktów bilateralnych oraz ramowych umów sprzedaży energii elektrycznej, a także na giełdach energii i na rynku bilansującym. Łącznie z energią z obrotu sprzedaż Grupy w 2024 roku wyniosła 2,05 TWh.
W 2024 roku działalność operacyjna Spółki i jej wyniki finansowe determinowane były przez kilka czynników o bardzo istotnym wpływie. Najważniejsze z nich to otoczenie regulacyjne określające możliwości uzyskiwania marży, zbliżający się termin zakończenia działalności związanej w wydobyciem węgla i produkcją energii z węgla oraz zagospodarowanie dostępnych aktywów wykorzystywanych uprzednio w działalności wydobywcze i wytwórczej. Każdy z tych czynników miał na tyle istotne znaczenie dla wyników finansowych, że istotnie wpływał na ich porównywalność względem poprzednich okresów.
W 2024 roku przychody ze sprzedaży wyniosły 2 185 mln złotych a EBITDA została zanotowana na poziomie 282 mln złotych. Na dzień 31 grudnia 2024 roku, wartość księgowa aktywów Grupy ZE PAK SA wyniosła łącznie 3 850 mln złotych.
Więcej szczegółowych informacji zawiera sprawozdanie zarządu z działalności GK ZE PKA SA w 2024 roku.